ichthuss ([personal profile] ichthuss) wrote2012-11-18 11:01 pm

Від монополії до ринку: кримінальний суд

Із циклу «Роздержавлення».

Послуга кримінального суду полягає у з’ясуванні, винна людина чи ні в злочині проти особистості. Зрозуміло, що злочинець при цьому зацікавлений в поблажливому суді, а постраждалий — навпаки, тому виглядає неможливим, щоб вони узгодити суд, в якому вирішуватиметься конфлікт. Однак це справедливо лише в тому випадку, якщо цей вибір робиться після зчинення злочину. Які причини можуть мотивувати людей робити цей вибір раніше? Якщо відповісти коротко, то такою причиною є те, що легальний конфлікт суттєво дешевший за конфлікт поза законом.

Уявімо, що будь-хто може укласти угоду про кримінальну підсудність з судом. Ця угода означає, що у випадку будь-якого кримінального конфлікту, як у ролі постраждалого, так і в ролі обвинувачуваного, цей суд компетентний приймати рішення. Якщо такий конфлікт трапиться між двома його клієнтами, цей суд самостійно розв’язує його. На випадок конфлікту між клієнтами різних судів судам буде вигідно укладати договори між собою про те, яким чином у цьому разі провадиться справа. При цьому в інтересах суду буде мати такі договори з максимальною кількістю судів, так само як, наприклад, операторам мобільного зв’язку вигідно надавати своїм клієнтам широкі можливості зв’язку з абонентами інших операторів.

Тепер розглянемо ситуацію з боку клієнта. Зрозуміло, людині, яка не збирається вчиняти злочин, вигідно підписати подібний договір з судом, який покриває своєю підсудністю якнайширше коло можливих злочинців. Для потенційних злочинців же ситуація виглядає так: якщо вони зчинять злочин проти деякої людини у випадку, коли вони не мають суду, що зможе розв’язати їх конфлікт, то їхній конфлікт опиняється поза законом. Іншими словами, у злочинця немає причин сподіватись, що реакція на його злочин буде обмежена скільки-небудь адекватним злочину маштабом. Подібного плану конфлікт — справа надзвичайно дорога, і потенційному злочинцю вигідніше перестрахуватись.

Розглянемо випадок, коли в подібному конфлікті задіяні охоронні агентства. Приміром, у вас щось украли, і ви знаєте, хто це зробив (якщо ні — див. попередній запис). Ви звертаєтесь до свого агентства, надаючи їм підтверждення факту крадіжки і виписку з суду, яка підтверджує, що суд не може розсудити вас зі злочинцем. Таким чином, агентство, діючи від вашого імені, не буде нести відповідальності за свої дії, оскільки злочинець не має можливості судити вас за злочини проти нього. Тому вони приходять в гості до злодія і забирають вашу власність. Якщо ж злочинець був настільки передбачливий, що домовився про охорону з іншим агентством (незважаючи на велику вартість таких послуг для клієнта, не захищеного договором про кримінальну підсудність), то агентствам доведеться вирішувати питання між собою. Майже напевне між ними наперед буде укладений договір про порядок розв’язання таких суперечок, в якому буде вказаний суд, рішенню якого ці два агентства згодні слідувати. Без такого договору на агентство чекає або війна з іншим агентством (справа дуже і дуже недешева), або одностороння відмова від зобов’язань перед клієнтом (теж накладно, як в матеріальному, так і в репутаційному плані). Звісно, те, що агентство відмовляється когось охороняти на підставі рішення визнаного обома агенціями суду, може відлякати від нього деяких клієнтів, але війна обійдеться дорожче.

Ну і, звісно, варто розглянути випадок сутінкового генія, який живе в кратері вулкана, на всіх плює і не згоден бути підсудним нікому. Ну або просто категорично відмовляється від кримінальної підсудності і платить великі гроші за охорону, яка не дає нікому що-небудь зробити з ним. Акцентую увагу на тому, що повністю вільно робити це він може лише на своїй приватній території. Власник будь-якої іншої території вправі встановити свої правила перебування на ній, і майже напевне ці правила включатимуть кримінальну підсудність (особливо, якщо йдеться про публічне місце — приміщення або вулицю). Тобто такій людині доведеться:

  • платити дуже великі суми за захист;
  • не брати участі у суспільному розділу праці (оскільки мало знайдеться охочих укладати з таким договори), тобто грошам у нього з’являтись нізвідки;
  • безвилазно сидіти вдома або ж включатись у повномаштабну війну з усім суспільством;

Тепер розглянемо варіанти присудів. Щодо виправних злочинів рішення суду зрозуміле: з винуватця стягується компенсація плюс штраф. Якщо наслідки злочину не можна виправити (важкі тілесні, вбивства тощо; винний не здатен заплатити), то на такі випадки кожен суд виробить практику, яка найбільш відповідатиме бажанню їх клієнтів. Думаю, найбільш поширеним варіантом будуть виправні роботи (можливо, поєднані з ув’язненням).

Перехідні положення: зрозуміло, що просто взяти і відмінити державну кримінальну підсудність не вийде. Навіть у формі «всі за замовчуванням вважаються підсудними державі, доки не укладуть альтернативний договір» такий варіант може мати неприємні наслідки у вигляді кримінальних «судів», створених виключно для уникнення покарання. Як варіант можна розглянути систему, коли будь-який конфлікт між людьми, які обоє підсудні одному суду (чи партнерству судів), розглядається вибраним ними судом, а інші конфлікти, за замовчуванням — судом державним; система діє доти, доки кількість клієнтів державного кримінального суду не впаде нижче, скажімо, 30-40%. З такого маштабу системою приватної охорони порядку навряд чи буде сенс влаштовувати подібні «недосуди» — вони все одно не допоможуть.

І, в світлі останніх патентних успіхів Apple, подумалось: ви можете уявити собі десь посеред цього копірайт, яким ми його знаємо?

Див. також: Давид Фридман. Механика Свободы. Глава 29. Полиция, суды и законы – рыночные отношения

← ч.5. Слідство ч.6. Кримінальний суд  ч.7. Кримінальне покарання →

[identity profile] samsobipan.livejournal.com 2012-12-03 06:13 pm (UTC)(link)
Ха! Так это же и есть мой вопрос. На вашу бумажку у меня есть моя бумажка, на ваше решение суда - решение моего суда. И что дальше?

[identity profile] vzua.livejournal.com 2012-12-03 06:16 pm (UTC)(link)
если вы действительно владеете землей - то нет проблем. Если вы ее украли - то капец суду. Ну и вам по ходу. Тут разве что-то не ясно?

[identity profile] samsobipan.livejournal.com 2012-12-03 06:32 pm (UTC)(link)
Я теперь владею землёй, выгнав старых владельцев.
Какой ему капец? И мне какой капец? Совсем не ясно.
У меня, повторюсь, хорошая охрана с пулемётами...

[identity profile] vzua.livejournal.com 2012-12-03 06:34 pm (UTC)(link)
простой капец, что к судье никто не пойдет в итоге, пооскольку, если земля не ваша, то его решение незаконно. До вас тоже доберутся, якщо буде час и надхнення.

[identity profile] samsobipan.livejournal.com 2012-12-03 06:50 pm (UTC)(link)
Судье никто больше и не нужен, я этот суд создавал для себя. Как решение суда может быть незаконным, если единого обязательного для всех закона нет? Вот у этого суда такой закон - решение законно.

[identity profile] vzua.livejournal.com 2012-12-03 07:24 pm (UTC)(link)
если земля не ваша и вы ее присвоили, это и есть незаконно

[identity profile] samsobipan.livejournal.com 2012-12-03 07:48 pm (UTC)(link)
Та нет никакого "незаконно", если нет закона.
Как прежние владельцы будут доказывать мою незаконность?

[identity profile] vzua.livejournal.com 2012-12-04 09:33 am (UTC)(link)
"а нет никакого "незаконно", если нет закона. "

вот как раз когда нет никакого государственного закона и наступает настоящий закон

"Как прежние владельцы будут доказывать мою незаконность?"


обращаясь в суд. В тот, с которым у них есть контракт.

[identity profile] samsobipan.livejournal.com 2012-12-04 09:51 am (UTC)(link)
Я и спрашиваю, чем и как они будут в суде это доказывать? На их договор у меня нарисован свой договор, на их свидетелей - мои "свидетели". Имея перед собой два одинаковых договора, когда нет ни государственной регистрации, ни государственных нормативов, как суд будет определять, какой из них незаконный?

[identity profile] vzua.livejournal.com 2012-12-04 10:02 am (UTC)(link)
какие еще вам нужны "нормативы"? Регистрация собственности, безусловно будет, поскольку это удобно. В этом реестре будет значиться прежний хозяин.Будете свой реестрик создавать? Еще расходы?

В схеме, которую описывает вам хозяин этого журнала с вами вообще никто дела иметь не будет, поскольку вы просто самозванец, хоть и с пулеметом. Если вас сразу вместе с этим пулеметом не вынесет охранное агенство, то это случится чуть позже, с помощью, скажем, нескольких агенств, а ваше дело для них будет просто шикарной рекламой.

"Я и спрашиваю, чем и как они будут в суде это доказывать? "

так же, как это происходит сегодня в судах с прецедентным правом сегодня. Аргументы одной стороны против аргументов другой. У вас никаких шансов - судик ваш никто не знает, клиентов у него нет кроме вас, такого уважаемого и богатого и который мог бы и с более богатый суд себе позволить, свидетели в показаниях путаются, в реестре (не вашем, который никто не знает, а в том, которому мы доверям) владельцем значится другой человек.

Я ж говорю - дешевле будет просто купить. Вы уже со всеми вашими допущениями так поиздержались, что могли бы десять таких участков купить

[identity profile] vzua.livejournal.com 2012-12-03 07:39 pm (UTC)(link)
а вообще подумайте над схемой. Чтобы присвоить кусок земли, вам нужно было а) нести нешуточные репутационные издержки, б) создавать суд, что не просто, учитывая реальные требования клиентов, в) выиграть (или подкупить) еще два суда апелляции (если бывший хозяин не смирился с потерей), г) содержать охрану, пулеметы, то да се.

Просто купить не пробовали? Чтобы без пулеметов

[identity profile] samsobipan.livejournal.com 2012-12-03 07:59 pm (UTC)(link)
а) нести нешуточные репутационные издержки,

Мне плевать на мнение быдла и холопов, а мои партнёры по работорговле таких поступков не осуждают. Даже ещё больше зауважали.


б) создавать суд, что не просто, учитывая реальные требования клиентов,

Какие ещё реальные требования? Я повесил на одном из домов вывеску "суд", посадил там своего работника. Всё.


в) выиграть (или подкупить) еще два суда апелляции

А почему я могу их не выиграть? Чем мои оппоненты докажут своё преимущество?


г) содержать охрану, пулеметы, то да се.

По условиям задачи я богат. Собственно, поэтому я и сам себе закон.


> Просто купить не пробовали? Чтобы без пулеметов

Зачем покупать, если можно отнять? Мне так рентабельнее.

[identity profile] vzua.livejournal.com 2012-12-04 09:31 am (UTC)(link)
"Мне плевать на мнение быдла и холопов, а мои партнёры по работорговле таких поступков не осуждают. Даже ещё больше зауважали."

вот эти фантазии и есть астероид, о котором я не устаю говорить.

[identity profile] samsobipan.livejournal.com 2012-12-05 07:37 pm (UTC)(link)
> а) репутаційні втрати - це не просто "думки холопів і бидла", це міра оцінки людьми вашої небезпеки для них. Якщо ви злочинець, вас просто буде небезпечно до себе пускати, от вас і не пускатимуть.

Наприклад, пан Ярема Вишневецький, кажуть, був дуже жорстокою людиною. Власноруч різав людей, у тому числі й козаків, кидав їх у вогонь, вішав, катував і палив цілими селами. А сотні чи тисячі іншіх козаків йому служили.
Його шляхетні сусіди радо приймали його в гості і привітно зустрічали. (Звичайно, якщо він їхав до них без армії :)


> Ви завдаєте суспільству деяку шкоду, ...

Я ж казав, що негрів для тиру меня привозять із зімбабви. З сусідами я чемний і доброзичливий, навіть знижки їм даю. Викурювати мене у них нема приводу. Ніхто крім бувшого власника цієї землі до мене претензій не має.