[personal profile] ichthuss

Одне з найцікавіших занять при прослуховуванні музики — слідкувати за басом, тобто за нижньою партією. Справа в тому, що у сприйнятті гармонії басова партія відіграє чи не найважливішу роль. Інколи вона може перекривати собою в цій ролі всі інші партії, разом узяті. Скажімо, якщо всі партії грають тонічний тризвук, а в басу при цьому домінанта (див. попередній запис), то загальне враження може бути ближчим до домінантової функції, ніж до тонічної. На цій особливості людського сприйняття заснований простий, але дуже ефективний прийом, який полягає в тому, що бас утримує одну й ту ж саму ноту, а на фоні цього відбувається зміна гармоній та рух інших партій.

Назву цьому прийому дала перша сфера його широкого застосування в академічній музиці. Звісно, мова йде про орган. У органа, як відомо, крім клавіатур для рук (мануалів) є ще педальна клавіатура, або просто «педаль», для самих низьких звуків. Відповідно, утримання басової ноти виконувалось педаллю, тому цю ноту, як і весь прийом, назвали просто «педаль». Інша назва цього прийому — органний пункт.

На даний момент ця назва вживається не лише для органних творів. Можна говорити про оркестрову,

...хорову,

...басову (бас-гітарну) педаль:

Сам прийом значно старіший за свою сучасну назву, він використовувався (у спрощеному варіанті) в народній музиці задовго до того, як з’явились перші органи. Деякі народні інструменти, скажімо, волинка або колісна ліра, конструктивно виконані так, що деякі з їх труб чи струн, так звані бурдонні, принципово грають лише одну ноту протягом усього виконання. Найчастіше бурдонні струни або труби налаштовані між собою в октаву або ж чисту квінту — 1 та 5 ступені ладу, що відповідає двом звукам тонічного тризвуку (тонічна педаль).

В принципі, бурдон і педаль не слід ототожнювати. Основна відмінність між бурдоном в народній музиці та органним пунктом в академічній полягає в тому, що органний пункт, як правило, займає лише частину твору (найчастіше — в межах кількох тактів), бурдон же звучить увесь час.

Ще пара прикладів:

А тепер здогадайтесь, звідки взявся вираз «педалювати питання».

Profile

ichthuss

October 2017

S M T W T F S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Oct. 20th, 2017 02:04 pm
Powered by Dreamwidth Studios